Gramofonová přenoska snímá zvuk z desky a bez nadsázky „dělá zvuk“. Magnetodynamické přenosky MM (moving magnet) jsou cenově dostupnějším řešením, MC (moving coil) jsou pro náročnější posluchače. V naší nabídce najdete i náhradní stylusy (hroty, nebo taky jehly) k MM přenoskám.
Jak funguje přenoska?
Hlavním úkolem přenosky je přeměnit analogový záznam v drážce LP desky na elektrický signál. Záznam je snímán hrotem (stylusem) přenosky a v samotném těle přenosky se kmitáním magnetu v cívce (MM přenoska) nebo cívek kolem magnetu (MC přenoska) vzniká elektrický signál, který dál putuje do phono předzesilovače.
Jak vybrat gramofonovou přenosku?
Přenoska má zásadní vliv na zvuk gramofonu – zejména u dražších modelů gramofonů zjistíte, jak velké rozdíly mezi přenoskami jsou. Svou roli hraje kvalita snímání signálu z drážek: existují různé typy brusu stylusu - od nejjednodušších kónických (nebo také sférických) až po superkvalitní brusy typu shibata.
Důležitá je také konstrukce gramofonu (zejména raménka) a rozteč šroubků na headshellu. Přenosku je dobré vybírat s ohledem na cenu a provedení gramofonu. Nejlevnější gramofony Pro-Ject (řada T1, nebo E1) jsou určeny pro lehké přenosky typu řady Ortofon OM. U dražších gramofonů (od Debutu Pro výše) můžete s výběrem experimentovat. Výbornou zkušenost máme třeba s přenoskami italské značky Gold Note.
Jaká je životnost gramofonové přenosky?
Životnost přenosky je prakticky neomezená – smysl má řešit životnost hrotu (stylusu, jehly). Pokud budete gramofon i LP desky udržovat v čistotě, není problém provozovat stylus třeba 1200 – 1500 hodin.
Náš tip:
Výběr přenosky doporučujeme konzultovat v našich studiích. Zároveň si u nás můžete na vlastní uši vyzkoušet rozdíly ve zvuku různých typů přenosek v kombinaci s různými kategoriemi phono předzesilovačů.
Zobrazit víceZobrazit méně